Pri izdelavi in oblikovanju določenega izdelka, je potrebnega veliko preizkušanja preden ugotovimo, da popolnoma zadovolji našim potrebam. Pri tem nimamo v mislih le njegovega vizualnega izgleda, ampak tudi funkcionalnost in mehansko trdnost. V tej fazi izdelave je oblikovanje in izdelava prototipa nujno potrebna, saj le na ta način lahko ugotovimo pravo vrednost končnega izdelka. Vse bolj razširjena je izdelava prototipov s 3D tiskanjem, ki je hitra in stroškovno učinkovita.

Takšna izdelava prototipov uporablja tehnike dodajanja, kar pomeni, da se tanke plasti nalagajo druga na drugo. Celoten postopek je hiter, ker temelji na računalniško izrisanem 3D modelu, ki ga je zelo enostavno spreminjati in prilagoditi trenutnim zahtevam izdelka. Na ta način vam izdelava prototipov s 3D tiskanjem prihrani veliko časa, prav tako pa tudi veliko denarja.

Računalniško izrisan 3D model je osnova vsakemu prototipu

Glavni razlog, da je izdelava prototipov s 3D tiskanjem danes tako hitra je v tem, ker je faza prehoda od računalniško izrisanega modela do izdelave hitrejša kot pri tradicionalnih metodah. Pri tem imamo v mislih to, da v tem primeru izdelava ne vključuje časa, ki bi ga sicer porabili za risanje, načrtovanje dela, opremo, zamenjave orodja in končno obdelavo.

Pri tradicionalnih metodah izdelave prototipa lahko ta faza postopka traja ure ali pa tedne, odvisno od zapletenosti kosa, nikakor pa je ne moremo izpustiti, če želimo začeti s proizvodnjo večjega števila izdelkov. Računalniško izrisan model je veliko lažje in hitreje popraviti, hkrati pa je to večja verjetnost za zmanjšanje napak.

Za izdelavo prototipov s 3D tiskanjem se uporabljajo različni postopki

Ko je bila leta 1986 prvič patentirana tehnologija stereolitografije, se je začela prvič pojavljati tudi izdelava prototipov s 3D tiskanjem. Stereolitografiji so se sčasoma pridružile novejše tehnologije, zato lahko danes zasledimo več metod, s katerimi lahko izdelujemo takšne polizdelke.

Med najpomembnejšimi sta zagotovo selektivno lasersko sintranje (SLS) in stereolitografija (SLA), ki ju uvrščamo med aditivne postopke. Obe tehnologiji omogočata visoko kakovost izdelave in izjemno prilagodljivost tekom izdelave različnih prototipov. S tem je izdelava slednjih s 3D tiskanjem toliko bolj učinkovita, natančna, stroškovno ugodna in vedno dostopna vsakomur.

By admin